سیستم BMS مناسب برای هتلها

سیستمهای مدیریت ساختمان امروزه به عنوان عضو اجتناب ناپذیر ساختمانهای بلند مرتبه و پیشرفته شناخته می شوند. از آنجا که هتلها نیز عموماً در این دسته از ساختمانها قرار می گیرند، هتلهای بزرگ و متوسط دنیا در هنگام ساخت و یا بازسازی خود از این سیستمها بهره گرفته و نه تنها موجبات آسایش بیشتر مسافران خود را فراهم می نمایند، بلکه صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل دقیقتر سیستم های تاسیسات سبب کاهش هزینه های جاری و نگهداری می گردد.

با توجه به افزایش قیمت حاملهای انرژی، استفاده از سیستمهای مدیریت ساختمان توسط دولتها و متخصصان حوزه انرژی توصیه می شود، به گونه ای که در غالب کشورهای پیشرفته استفاده از این سیستم (BMS) در ساختمانهای بزرگ و مخصوصاً هتلها الزامی شده است.

اما BMS چه مزیتهایی برای هتل داشته و شامل چه قسمتهایی میشود؟

کنترل مرکزی: سیستمهای کنترل الکتریکی یا الکترونیکی متداول به صورت دستی با اتوماتیک قسمتهای مختلف هتل را کنترل میکنند ولی از آنجا که این سیستمها به صورت سیستمهای مجزا عمل می نمایند، هیچ ارتباطی بین سیستمهای مختلف وجود ندارد. به همین دلیل نقش نیروی انسانی در هماهنگ سازی سیستمهای تاسیساتی مختلف بسیار پررنگ می باشد و لذا درصد اطمینان سیستم با توجه به امکان خطای انسانی بسیار بیشتر از سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر ها میباشد. از طرف دیگر هیچگاه نیروی انسانی سرعت و دقت پردازش و عملکرد سیستمهای هوشمند (BMS) را نداشته و به تبع در بلند مدت سبب اتلاف انرژی، کاهش راندمان سیستم و در نتیجه کاهش رضایتمندی از عملکرد کلی سیستمهای هتل می باشد که در نهایت به کاهش رضایت مشتریان می انجامد. می توان عنوان کرد بزرگترین مزیت سیستمهای BMS امکان یکپارچه سازی این سیستمها می باشد. در سیستمهایی که توسطBMS کنترل می شوند، تصمیم گیریها و عملیات در کسری از ثانیه انجام شده، مصرف انرژی کاهش یافته، عملکرد سیستم ها به صورت بهینه کنترل شده، هزینه های جاری کاهش یافته و شهد افزایش رضایت مشتریان خواهیم بود.

مدیریت عبور و مرور مسافران: این کاربرد از سیستم به افزایش امنیت در هتل کمک شایانی می نماید. هتلها بر خلاف ساختمانهای اداری دارای کاربران موقت بوده و به علت عدم شناخت دقیق همه مسافران بحث امنیت بسیار جدی و حائز اهمیت می باشد. در ساختمانهای اداری حداقل حضور مستمر کارمندان بالای 6 ماه بوده و همه کارمندها دارای سوابق مستند در سازمان مربوطه میباشند و لذا بحث امنیتی برای عبور و مرور آنها در اولویتهای های پایینتر قرار میگیرد. اما در هتلها معمولاً مسافری بیشتر از یک هفته در هتل اقامت نداشته و عملاً امکان بررسی های اجتماعی بسیار ناچیز است. به همین دلیل در سیستمهای BMS هتلها از سیستمهای دوربین مداربسته به گونه ای استفاده می شود که مسافر نیز می تواند از بعضی دوربینهای خاص بر روی تلویزیون داخل اتاق تصویر داشته باشد(برای مثال می تواند محوطه بازی کودکان را مشاهده نماید).

کنترل دسترسی(Access Control) : در سیستم کنترل دسترسی برای کلیه اتاقها و محلهای حساس هتل مثل موتورخانه، آشپزخانه ها، اتاقهای کنترل مرکزی، اتاقهای امور مالی و اداری، مدیریت، لاندری و … دربهای مخصوص با قفلهای الکترونیکی تعبیه میشود و هر کارمند یا مسافر در محدوده تعریف شده در سیستم امکان تردد خواهد داشت و در سیستم مرکزی برای اپراتور یا مدیر مربوطه مشخص خواهد شد که کدام در، در چه زمانی و توسط چه کسی باز شده و امکان کنترل درها از سیستم مرکزی مهیاست. به عنوان مثال زمانی که مسافر زمان استفاده از اتاقش به پایان رسیده امکان قفل کردن مدار در وجود داشته و عملاً کلید در اختیار او در اتاقش را باز نخواهد کرد. یا کارگر بخش آشپزخانه امکان ورود به موتورخانه را نداشته و کارمند بخش مالی دسترسی به آشپزخانه را نخواهد داشت.

کنترل دما: از دیگر مزایای سیستم مدیریت ساختمان برای هتلها کنترل هوشمند دمای اتاقها به صورت کاملاً متمرکز میباشد. به این ترتیب که امکان کنترل دمای هر اتاق نه تنها توسط ترموستات هوشمند داخل اتاق، بلکه با توجه به اولیتهای قابل تنظیم، توسط سیستم مرکزی نیز امکان پذیر میباشد. امکان مانیتورینگ تمامی ترموستاتها از سیستم مرکزی و البته تغییر در آنها و یکپارچه سازی با سیستم کنترل دسترسی در سیستم BMS مهیا شده و در صورت خروج مسافر از اتاق، سیستم سرمایش و گرمایش اتاق خاموش، یا با توجه به موقعیت جغرافیایی هتل در حالت از پیش تعیین شده قرار میگیرد. در داخل هر اتاق امکان ارایه انواع ترموستات یا پنلهای کنترلی با تنظیمات مختلف از قبل تعیین شده وجود داشته و برای انواع اتاقها با امکانات متفاوت، پنلهای متفاوت نیز قابل ارایه میباشد.

– کنترل هوشمند موتورخانه: از دیگر مزایای سیستم BMS میباشد. در این سیستم کلیه ادوات موتورخانه به صورت کاملاً یکپارچه توسط ماژولهای کنترل محلی و هم از طریق سیستم مرکزی کنترل می شوند. این قابلیت که به نام DCS شناخته می شود سبب افزایش قابلیت اطمینان سیستم کنترل و انعطاف پذیری آن می گردد. اطلاعات پمپها و دیگر سیستمها به صورت مستمر به کنترل کننده مرکزی انتقال داده می شود، بهترین تصمیم در راستای کاهش مصرف انرژی توسط سیستم اتخاذ شده، علاوه بر افزایش عمر تجهیزات عملکرد بهینه ای از سیستم دیده می شود. در سیستم مرکزی امکان مانیتورینگ کلیه ادوات و امکان کنترل دستی کلیه اجزا نیز فراهم می باشد. همچنین با توجه به فصلهای متفاوت و نیازمندی های مختلف ساختمان امکان تغییرات توسط اپراتور بخش فنی نیز مهیا است.

سیستم BMS کنترل کامل بر روی هواسازها، چیلرها و مدار آبرسانی کلیه قسمتها و اتاقها را دارد.

اعلام و اطفاء حریق: در این بخش هر سنسور به طور جداگانه مانیتور شده و در صورت بروز حریق، کلیه سیستمهای الکتریکی و مکانیکی به گونه ای عمل می نمایند که:

اولاً تخلیه قسمتهای آتش گرفته در کمترین زمان صورت گیرد (آسانسورها، قفلهای التریکی، چراغهای هشدار دهنده و … هماهنگ عمل می نمایند).

ثانیاً امکان انتقال حریق به نقاط دیگر و امکان شعله ور شدن آن نیز کاهش یابد (برای مثال سیستم تهویه آن منطقه خاموش می شود).

  

سیستم تلویزیون پویا(Interactive TV): در این سیستم برای میهمان امکان کنترل کلیه سیستمهای اتاق خود از طریق تلویزیون مهیا شده است. در صورت وجود پیغامی برای مسافر، پیغام را بر روی تلویزیون اتاق پخش خواهد شد. امکان سفارش غذا یا دیگر امکانات قابل ارائه توسط هتل از طریق تلویزیون فراهم می شود. همچنین میهمان میتواند در انتخاب برنامه یا موزیک مورد علاقه خود از سیستم کمک گیرد. در صورت نیاز امکان دسترسی به اینترنت و برخی از دوربینهای CCTV هتل نیز از طریق تلویزون مهیاست.

شرکت گمر آریا نماینده انحصاری شرکت لونیکس فنلاند (سیستمهای BMS ) و نماینده شرکت گویس ایتالیا (سیستمهای خانه هوشمند) می باشد. این شرکت به پشتوانه نیروی تخصصی خود امکان اجرای سیستمهای مختلف با توجه به نیاز مشتری برای ساختمانهای مختلف با کاربری های متنوع آنها را دارد.

شایان ذکر است کلیه مراحل طراحی و اجرای این سیستما توسط شرکتهای مادر (لونیکس یا گویس) کنترل شده و نماینده شرکتهای فوق جهت راه اندازی پروژه ها در محل پروژه ها حضور خواهند داشت.